Suplementy dla uprawiających sztuki walki

Obecnie każdy z nas skupia się na swoich pasjach i zainteresowaniach, które dają nam radość i spełnienie. Współczesny świat choć daje nam ogrom różnorodnych dróg i możliwości wyboru, to jednak jest on w równie dużym stopniu wymagający, jesteśmy obciążeni wielkością ról, obowiązków, oczekiwań i planów. Bardzo często to właśnie posiadana pasja ratuje nas przez różnego rodzaju psychicznymi zachwianiami lub chorobami. Niełatwo jest zachować pęd i tempo rozwojowe współczesnej cywilizacji, niełatwo również dostosowywać się nieustannie do tego czego wymagają od nas inni ludzie. Na szczęście wraz z innowacją rozwija się w naszych świadomościach wiedza, która mówi o tym że aby żyć długo i szczęśliwie, w komforcie i zdrowiu, należy zachowywać pewne fundamentalne elementy, a mianowicie: zdrowe żywienie, suplementację oraz aktywność fizyczną.

Ostatnio bardzo modne stały się sztuki walki, suplementacja w ich przypadku nie jest jednak tak oczywista i łatwa, ale za to niezwykle ważna i potrzebna. Zawodnicy, którzy trenują różnego rodzaju sztuki walki powinni posiadać dużą i niezawodną siłkę, szybkość, wytrzymałość i refleks. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej, albowiem specyfika tych sportów jest dużo bardziej skomplikowana. Atuty fizyczne na przykład nie zostaną zupełnie wykorzystane w momencie, kiedy nie będziemy posiadać odpowiedniej techniki oraz wiedzy na temat tego, jak powinniśmy się żywić oraz suplementować. Najważniejszymi cechami wojownika powinny być: jego umiejętność dominacji nad rywalem, zdolność zadawania mocnych ciosów, kopnięć, zachowywanie dystansu, blokowanie, zdolność szybkiej i cyklicznej regeneracji. Jak widać, sztuki walki nie należą do dyscyplin niewymagających i prostych, wręcz przeciwnie, bez wiedzy, umiejętności oraz wytrzymałości, nie będziemy odnosić zamierzonych sukcesów.

Suplementacja przy sztukach walki

Suplementy diety w przypadku sztuk walki wspominają wytrzymałość organizmu na wysiłek, wzmagają jego wydolność, szybkość, regenerację i dynamiczność, jak również umiejętność skupienia i logiki. Nie możemy potraktować ich jednak jako jedyny i niezastąpiony element budowania sprawności i doskonalenia swoich umiejętności, gdyż potrzebna do tego jest również odpowiednia dieta i trening, zazwyczaj bardzo ciężki, wymagający, długotrwały.

W przypadku sztuk walki najbardziej wskazane są więc witaminy, albowiem to ich niedobory dostrzegane są w największym stopniu w przypadku intensywnego treningu. Zaleca się suplementowanie preparatów multiwitaminowych rano, następnie witaminę D3iK2 jako dodatek do posiłków tłuszczowych.

Podobnie powinno się suplementować cynk, magnez, witaminy z grupy B, witaminę C, A, E oraz K. W okresie, w którym następuje redukcja tkanki tłuszczowej oraz nadbudowa masy mięśniowej bardzo ważne pozostają witaminy z grupy B, ponieważ to one usprawniają i w ogóle umożliwiają odbiór energii z tłuszczy i węglowodanów. Doskonałym dodatkiem będą również kwasy Omega-3, tran, oleje z ryb, lecytyna, a także aminokwasy BCAA i beta alanina. Zarówno aminokwasy BCAA, jak i beta alanina przeciwdziałają zmęczeniu i wzmagają wytrzymałość organizmu. Stanowią również kompleksową ochronę dla stawów i kości oraz mięśni. Dzięki suplementom diety będziemy w stanie odnosić sukcesy, rozwijać się i kształcić, w tym co wydaje nam się najlepszą drogą do samospełnienia.